531 550 840 | Szczecin ul. Santocka 18/3 czysto@praniefiran.pl
Współczesny świat rozwija się w szalonym tempie. Żyjemy w czasach, gdzie wszyscy ludzie są zabiegani. Wszyscy, żyją w zawrotnym tempie pełnym napięć. Trzeba zdążyć na samolot, na spotkanie, trzeba odebrać dzieci ze szkoły itd. Obowiązki domowe często pochłaniają nasz czas, który moglibyśmy spędzić z najbliższymi. Coraz powszechniejszym zjawiskiem jest korzystanie z pralni chemicznych. To rozwiązanie nie tylko oszczędza nasz czas, ale i zwiększa efektywność czyszczenia ubrań. Na czym polega pranie chemiczne? Jakie są jego wady i zalety? Jak działalność pralni chemicznych wpływa na środowisko? Na te pytania postaramy się odpowiedzieć w poniższym artykule.

Co to takiego pranie chemiczne?

Pranie chemiczne to tak zwane pranie na sucho, ze względu na korzystanie z innych rozpuszczalników niż woda. Ta metoda prania idealnie sprawdza się w przypadku delikatnych i wrażliwych materiałów takich jak atłas, futra, wyroby skórzane czy wełniane. Po przyniesieniu odzieży do pralni pracownik powinien przeprowadzić z nami krótki wywiad. Specjalista chętnie dowie się w jaki sposób plama powstała oraz jaki rodzaj substancji pobrudził materiał. Te informacje pomogą uniknąć niepotrzebnych eksperymentów, które mogłyby uszkodzić tkaninę. Następnie odzież trafia do segregacji, gdzie sprawdzany jest rodzaj materiału i stopień zabrudzeń. Potem trafia ona do bębnów pralniczych, które zostają wypełnione rozpuszczalnikiem zazwyczaj jest to czterochlooretylen zwany również PER. Podczas wirowania rozpuszczalnik wchłania się w tkaninę. Cykl ten trwa w zależności od rodzaju tkanin i zabrudzeń od 8 do 15 min. Podczas prania środek czyszczący kilkakrotnie przechodzi przez filtr, który ma na celu usunięcie brudu i powstałej mazi by czterochloroetylen mógł być powtórnie wykorzystany. W pierwszych minutach zabrudzenia zaczynają się rozpuszczać a po około 10 min brud zaczyna oddzielać się od włókien. Ubrania oddane do pralni potraktowane środkami chemicznymi są kilkukrotnie płukane świeżo destylowanym rozpuszczalnikiem. Następnie tkaniny są suszone. Ciepłe powietrze zostaje wdmuchane w tkaninę a następnie wdmuchiwane jest chłodniejsze powietrze, którego celem jest skroplenie chemicznych oparów, które trafiają do przefiltrowanego rozpuszczalnika. Następnie ubranie jest wyciągane i prasowane.

Czy tkaniny poddawane praniu chemicznemu są bezpieczne?

Producenci ubrań nie bez powodu wyposażają ubrania w metki. To cenne źródło informacji, które pomoże nam w pielęgnacji danego materiału. Będzie ona zawierała sugestie producenta dotyczące czyszczenia materiału a co za tym idzie czy dana odzież nadaje się do prania na sucho. Jeśli na metce widnieje symbol ręki lub kółka, nie wrzucamy odzieży do pralki, W przeciwnym wypadku w prosty sposób pranie garnituru czy sukienki może spowodować ich całkowite zniszczenie. Ubrania oznaczone symbolem prania chemicznego powinny być czyszczone na sucho, gdyż chemiczny odpowiednik jest dla nich bardziej przyjazny niż woda. W trakcie prania chemicznego temperatura cyklu zostanie dopasowana do typu tkaniny dzięki czemu jest ona w pełni bezpieczna. Dodatkowo warto pamiętać, że tego typu czyszczenie tkanin jest bardziej skuteczne niż domowe pranie wodne.

Wady i zalety pralni chemicznych

Główną zaletą prania chemicznego jest jego skuteczność. Specjalne agregaty sprawiają, że pranie jest szybkie i wygodne. Pranie chemiczne radzi z zabrudzeniami, których nie sposób wyczyścić inną metodą. Warto z niego korzystać w przypadku ciężkich zabrudzeń tkanin, które źle reagują na kontakt z wodą. Rozpuszczalnik jest bardzo skuteczny, bez wody rozpuszcza nawet najbardziej uciążliwe zabrudzenia. Kolejną zaletą pralni chemicznych jest czas czyszczenia. Pranie chemiczne jest krótkie a cykl takiego czyszczenia trwa zazwyczaj od kilkudziesięciu minut. Dodatkowym atutem jest fakt, że po zakończonym czyszczeniu ubrania są prasowane za pomocą specjalistycznego sprzętu, dzięki czemu oszczędzamy czas nie tylko na praniu, ale i na prasowaniu. Istotna jest także wygoda. Jedynym zadaniem klienta jest dostarczenie odzieży do wybranego punktu oraz jej odbiór po czyszczeniu. Niestety pralnie chemiczne posiadają również jedną, ale jakże istotną wadę. Najpopularniejszą substancją wykorzystywaną w charakterze rozpuszczalnika jest czterochloroetylen. Jest to środek chemiczny, który został doceniony na całym świecie ze względu na swą skuteczność i szybkość działania. Jednak jego dużym minusem jest duża toksyczność i działanie rakotwórcze. W czasie całego procesu czyszczenia czterochloroetylen nie uwalnia się na zewnątrz, jednak cząsteczki rakotwórcze mogą pozostać na czyszczonych ubraniach. Jeśli drobiny tego rozpuszczalnika pozostaną na czyszczonych tkaninach mogą one przyczyniać się do zwiększenia ryzyka zachorowalności na raka oraz wystąpienia wszelkiego rodzaju reakcji alergicznych. W związku z tym pralnie chemiczne nie jest zalecane w czyszczeniu ubranek dla dzieci i niemowląt.

Wpływ pralni chemicznych na środowisko

Wiele osób zastanawia się czy pranie chemiczne jest bezpieczne dla środowiska. W przestarzałych pralniach chemicznych wykorzystujących PER sytuacja jest jednoznaczna, pranie chemiczne negatywnie wpływa na środowisko. Na szczęście rozwój technologiczny oraz zwiększająca się świadomość społeczeństwa zmusiła właścicieli pralni to tworzenia nowoczesnych eco rozwiązań. Współczesne metody prania chemicznego takie jak Hadrocaron, SYSTEM4K, GreenEarth czy System Lagoon, są nie tylko ekologiczne, ale i bardzo skuteczne. Przy wyborze pralni warto kierować się nie tylko ceną, ofertą i personelem. Warto także zwrócić uwagę czy dany punkt wykorzystuje współczesne eko rozwiązania,czy posiada w swojej ofercie pranie pościeli, pranie garnituru, pranie dywanów, pranie kołdry puchowej – które nie tylko są bezpieczne dla Ciebie, ale i dla środowiska. Należy pamiętać, że dbanie o środowisko jest fundamentalną sprawą współczesnego świata.

Dzieląc się pomagasz innym!

531 550 840