531 550 840 | Szczecin ul. Santocka 18/3 czysto@praniefiran.pl

Podczas gdy niektóre firmy przyjęły bardziej swobodne podejście do ubioru, wiele nadal wymaga od swoich pracowników noszenia garnituru na co dzień. Wiele osób pracujących w takich firmach zdaje sobie sprawę, że utrzymanie garnituru w czystości to nie lada wyzwanie. Tego rodzaju męska garderoba jest dość droga, więc warto zastanowić się w jaki sposób można o nią zadbać by służyła nam przez długie lata. Większość garniturów można czyścić jedynie na sucho. Odpowiednie czyszczenie gwarantuje nam skuteczność, ale i niweluje problemy takie jak zanieczyszczenia, zmarszczki i uciążliwe plamy. Wygląd garnituru nadaje nam szyku i elegancji, dlatego warto skorzystać z profesjonalnych pralni chemicznych.

Przygotowanie garnituru do czyszczenia
Podstawową czynnością jaką należy wykonać przed oddaniem garnituru do pralni jest zapoznanie się z informacjami znajdującymi się na metce ubrania. To cenne źródło informacji dotyczących prawidłowego czyszczenia. Jeśli na metce znajduje się symbol ręki bądź kółka jest to ewidentne ostrzeżenie od producenta, że pranie garnituru w pralce może doprowadzić do jego całkowitego zniszczenia. Równie ważną informacją znajdującą się na wszywce garnituru jest także rodzaj detergentu jaki powinien być zastosowany w trakcie jego czyszczenia. Jeśli obok symbolu prania chemicznego nie znajdzie się stwierdzenie „tylko’’ można próbować samodzielnego czyszczenia w domu na własną rękę. Profesjonalni pracownicy sprawdzają etykiety w czasie sortowania ubrań, jednak możemy w ten sposób uniknąć oddania do pralni rzeczy, którą możemy wyczyścić sami, oszczędzając tym samym nasz czas i pieniądze.

Proces czyszczenia garnituru
Istnieje niepisana zasada, że garnitur oddajemy do czyszczenia co najmniej raz w sezonie. Zależy to jednak od częstotliwości używania garnituru. Niektórzy muszą go czyścić raz na miesiąc, inni mogą prać go raz na rok, jeśli zakładają go sporadycznie. Przed oddaniem garnituru do pralni chemicznej warto go sprawdzić pod kątem plam, które należy usunąć. Bardzo ważne jest, aby znaleźć wysokiej jakości pralnię chemiczną. Właściwe czyszczenie dokładnie usuwa zanieczyszczenia, które nagromadziły się z czasem, nawet te, które pojawiły się dawno temu. Po czyszczeniu garnitur powinien mieć taki sam kształt i układać się tak samo jak przed czyszczeniem. Nie powinien się błyszczeć. Jeśli zauważyłeś któreś z powyższych zastrzeżeń, nadszedł czas, aby znaleźć inną pralnię chemiczną. Po oddaniu garnituru do wybranej pralni chemicznej rozpoczyna się proces czyszczenia. W pierwszym etapie pracownicy pralni sprawdzają z jakiego materiału został on wykonany oraz jaki jest stopień zabrudzeń. Wstępna obróbka plam jest podobna do procedury stosowanej w domu, gdy stosuje się odplamiacz do plam przed ich umyciem. Chodzi o to, aby spróbować usunąć plamę lub ułatwić jej usunięcie za pomocą chemikaliów.

Chociaż istnieje wiele marek detergentów i maszyn czyszczących, wszystkie one są zasadniczo takie same pod względem zasad działania i funkcji. Maszyna czyszcząca jest wyposażona w obrotowy bęben ze stali nierdzewnej, który mieści od 9 do 45 kg odzieży. Bęben ten jest zamontowany w obudowie, która zawiera silniki, pompy, filtry, cewkę odzysku, zbiorniki, wentylatory i panel sterowania. We wszystkich nowoczesnych urządzeniach pralka i suszarka znajdują się w tej samej maszynie. Dzięki temu można odzyskać prawie cały rozpuszczalnik użyty podczas czyszczenia, co jest lepsze dla środowiska i pozwala zaoszczędzić pieniądze. Gdy ubrania obracają się w bębnie, następuje stały przepływ czystego rozpuszczalnika z pompy i układu filtrów. Rozpuszczalnik stale rozpyla się do bębna i komory. Zanieczyszczony rozpuszczalnik jest wypompowywany w sposób ciągły przez filtr i zawracany do obiegu. Jest on wolny od zanieczyszczeń, które zostają uwięzione w filtrze. Następnym etapem jest osuszanie poprzez szybkie obracanie ubrań, a następnie przechodzi w cykl suchy, przepuszczając ciepłe powietrze przez ubrania. Pozostałe opary i rozpuszczalnik są odparowywane przez ciepłe powietrze, a następnie skondensowane na wężownicach chłodzących. Oddestylowany rozpuszczalnik oddziela się od wody i zawracana do zbiornika jako czysty rozpuszczalnik. Ostatnią fazą czyszczenia garnituru jest prasowanie, parowanie oraz dokonywanie wszelkich czynności mających na celu przywrócenie odzieży pierwotnego kształtu i blasku. Większość pralni ma swoje profesjonalne wyposażenie wykończeniowe. Wyczyszczony oraz wyprasowany garnitur zostaje zapakowany i jest gotowy do odbioru.

Apretura
Apretura to usługa podnosząca walory użytkowe odzieży przez utrwalenie efektów prasowania, dodaje elastyczności, uodparnia na zanieczyszczenia oraz zapobiega elektryzowaniu się. Apretura stosowana jest na odzież codziennego użytku, której głównym walorem estetycznym jest brak zagnieceń. Obecnie wachlarz stosowanych apretur jest bardzo szeroki, gdyż ciągle pojawiają się nowe metody oraz substancje wspierające podnoszenie walorów użytkowych odzieży. Apretura to dodatkowa usługa, która jest realizowana po czyszczeniu chemicznym garnituru podczas końcowej obróbki materiału. Polega na naniesieniu na tkaninę cienkiej powłoki specjalnego środka ochronnego, który nadaje odzieży dłuższy efekt świeżości i odpowiedniej formy.

Dzieląc się pomagasz innym!

531 550 840