Do niedawna magiel był usługą cieszącą się ogromnym zainteresowaniem zarówno dużych firm hotelarskich jak i zwykłych gospodarstw domowych. Z biegiem czasu liczba miejsc oferujących tego typu usługi znacznie się zmniejszyła. Na szczęście niektóre pralnie chemiczne wciąż oferują maglowanie pościeli, ręczników i zasłon. Jakie korzyści niesie za sobą maglowanie oraz czy warto z niego korzystać?
Co to jest magiel?
Magiel to urządzenie do maglowania, czyli prasowania oparte na systemie walców. Magle ręczne pojawiły się w Polsce już w dziewiętnastym wieku. Stosowany jest zazwyczaj w prasowaniu większych sztuk pościeli zasłon czy ręczników, których samodzielne prasowanie tradycyjnym żelazkiem mogło być uciążliwe i mało efektywne. Określeniem magiel w potocznym języku określa się zarówno maszynę jak i punkt usługowy oferujący tego typu prasowanie.
Mechanizm działania magla
Mechanizm działania magla jest bardzo prosty. Tkanina zostaje wpuszczona między nagrzane gazowo lub elektrycznie walce. Dzięki naciskowi materiał jest prostowany i prasowany. Dzięki takiemu rozwiązaniu tkanina pozbawiona jest załamań oraz fałd i nawet najbardziej oporne prześcieradło jest nieskazitelnie gładkie. By zwiększyć efektywność prasowania materiał jest zwilżany lub proces maglowania odbywa się z zastosowaniem pary wodnej. Materiał poddawany maglowaniu musi być uprzednio wyprany i wysuszony. Nie wymaga się całkowitego wysuszenia tkaniny. Warto przed maglowaniem danej rzeczy nakrochmalić ją lub wypłukać w płynie zmiękczającym. Następnie tkanina może zostać podana na wałki magla. Czynność ta wymaga precyzji, by nie powstały żadne fałdy i zagniecenia. Nie należy wprowadzać do magla tkanin wielokrotnie złożonych. Zmniejsza to żywotność maglownicy. Podczas prasowania maglem warto pamiętać by wykorzystywać całą szerokość walców prasujących. Pozwala to zachować jednakową temperaturę w każdej ich części. W efekcie cała powierzchnia walców nagrzewa i schładza się równomiernie co wpływa na równomierne i efektywne prasowanie. Temperatura i nacisk walców prasujących musi zostać dostosowana do rodzaju prasowanej tkaniny. Po zakończeniu procesu maglowania istotne jest umiejętne złożenie np. poszewki w taki sposób by nie doszło do zagnieceń. Maglownice można dzielić na domowe i przemysłowe. Dawniej były one zasilanie ręcznie, nożnie lub gazowo. Współczesne magle opierają cały mechanizm na elektryce. Współczesne maszyny wyposażone są w pracownice, która dodatkowo wspiera prasowanie i zwiększa jego efektywność. Wyróżniamy także magle nieckowe, które służą wyłącznie do prasowania tkanin oraz magle pasowe, do których odzież może być umieszczana jedynie po mechanicznym odwirowaniu wody. Istotną sprawą w maglowaniu jest doświadczenie i precyzja. Najlepsze efekty uzyskują osoby zajmujące się tym zawodowo.
Zalety prasowania maglem
Maglowanie to usługa, z której warto skorzystać szczególnie w przypadku prasowania pościeli, zasłon, obrusów oraz wszelkich tkanin wielkoformatowych, których prasowanie jest uciążliwe a czasami wręcz niemożliwe. Istnieją jednak jeszcze dwie niewątpliwie istotne zalety magla. Tego typu prasowanie ma działanie dezynfekujące. Duża temperatura wałków magielniczych pozwala zneutralizować związki chemiczne zawarte w detergentach, które mogą być silnie alergizujące, zwłaszcza dla małych dzieci. Dodatkowo możemy pozbyć się drobnoustrojów, dla których zasłony, poszewki i prześcieradła są miejscem bytowania. Warto także pamiętać, że korzystanie z profesjonalnych pralni i maglowania wydłużamy żywotność tkanin i zwiększamy ich wytrzymałość co ułatwia ich przechowywanie i pozytywnie wpływa na walory estetyczne. Warto pamiętać, że maglować nie należy cienkich i delikatnych tkanin a krój jest prosty nieskomplikowany.
Czy można uzyskać efekt maglowania w domu?
Najprostszym rozwiązaniem by w domu cieszyć się dobrze i łatwo wyprasowanymi zasłonami, pościelami i obrusami jest posiadanie domowej maglownicy. Istnieją jednak sposoby, które wspierają efektywne prasowanie w domu bez profesjonalnych maszyn, które zazwyczaj zajmują dużo miejsca. Istotną kwestią jest pranie tkanin zgodnie z zaleceniami producentów. Zbyt wysoka temperatura sprzyja powstawaniu uciążliwych zagnieceń. Zasłony, pościele lub obrusy warto uprzednio wykrochmalić. Krochmal dodany do prania nadaje pościeli świeżości, delikatności oraz tworzy barierę ochronną przed plamami i wilgocią. Po zakończonym procesie krochmalenia pranie należy wywiesić. Gdy tkanina nie będzie jeszcze sucha, lecz lekko wilgotna można przystąpić do prasowania. Temperatura żelazka powinna być zgodna z zaleceniami na metce. By uniknąć zagnieceń wyprasowaną pościel warto od razu założyć na kołdrę i poduszki. Najbardziej zbliżony efekt uzyskamy korzystając z żelazka wyposażonego w generator pary. Posiadacze takiego sprzętu nie muszą prasować wilgotnych tkanin ani ich dodatkowo zwilżać.