531 550 840 | Szczecin ul. Santocka 18/3 czysto@praniefiran.pl

Dobrze skrojony i zadbany garnitur jest wizytówką każdego mężczyzny. Niektórzy zakładają go od święta inni wkładają go na co dzień jako swoisty dress code. Wyrażamy siebie poprzez różnorodne formy artystyczne takie jak taniec, śpiew czy malarstwo. Również ubiór jego barwa oraz fason mogą wpływać na to jak postrzegają nas inni. W obecnym czasie garnitur jest symbolem pracy, biznesu i dojrzałości. Koszt zakupu dobrze skrojonego i dopasowanego do sylwetki garnituru jest spory, dlatego aby przez lata cieszyć się jego dobrym wyglądem, należy odpowiednio o niego zadbać.

Jak nosić garnitur?
Odpowiednie noszenie garnituru może w znacznym stopniu wydłużyć jego żywotność. Kwestia ta może wydawać się trywialna, jednak nie każdy pamięta o kilku podstawowych zasadach. Nosząc garnitur nie powinniśmy wykonywać prac i ćwiczeń, które mogłyby go rozciągnąć lub rozerwać materiał. Istotną kwestią jest także siadanie. Siadając mężczyzna powinien lekko podciągnąć nogawki, dzięki czemu uniknie wypychania materiału kolanami i zachować jego pierwotny kształt. Jeśli garnitur jest nieodłączną częścią twojego codziennego życia warto nie nosić tego samego garnituru codziennie. Po całodniowym noszeniu warto go powiesić na wieszaku, by tkanina mogła dojść do siebie przynajmniej przez jeden dzień.

Czyszczenie garnituru
Codzienna pielęgnacja garnituru pozwala zachować jego kształt kolor i świeżość. Po całodniowym noszeniu tego typu odzieży warto wyszczotkować ją szczotką do ubrań z naturalnego włosia. Dzięki temu pozbędziemy się wszelkich pyłków i drobnych zabrudzeń. Należy unikać rolek do czyszczenia ze względu na prawdopodobieństwo pozostawienia śladów kleju na tkaninie. By odświeżyć garnitur z nieprzyjemnych zapachów warto skorzystać z parownicy do ubrań. Gorąca para zabija nawet 98 % bakterii znajdujących się na materiale a w dodatku doskonale radzi sobie z drobnymi zagnieceniami. Jeśli zdecydujemy się na prasowanie zwykłym żelazkiem, warto pamiętać o podłożeniu pod żelazko bawełniany lekko mokry ręcznik dzięki temu unikniesz błyszczenia się materiału. Gdy zagniecenia są duże i uciążliwe lub mamy do czynienia z plamami, warto skorzystać z pomocy profesjonalnych pralni chemicznych.

Przechowywanie garnituru
Po zdjęciu garnituru warto od razu zawiesić go w szafie. Jednak niewłaściwe przechowywanie marynarki i spodni może spowodować trwałe odkształcenia. Marynarka nie powinna być wieszana na haczykach lub krześle. Wieszanie marynarki na cienkim wieszaku, który zazwyczaj przeznaczony jest do przechowywania koszul. Z czasem marynarka przechowywana w ten sposób odkształca się a powstałe z tego powodu wąskie wybrzuszenia będą wyglądać po prostu nieestetycznie. Aby tego uniknąć należy wyposażyć swoją szafę w wieszaki i szerokich ramionach. Ważną informacją jest także odpowiednia długość wieszaka. Prawidłowe przechowywanie spodni od garnituru często stanowi nie lada wyzwanie. Dobrym rozwiązaniem są wieszaki z klamrami lub z poprzeczką, przez którą można przełożyć spodnie. Jeśli używasz garnituru sporadycznie, przed schowaniem go do szafy włóż go do pokrowca, który chroni go przed kurzem i innymi zabrudzeniami.

Dbanie o garnitur w podróży
Wielu mężczyzn ze względu na swoją pracę używa garnituru na co dzień. Wyjazdy służbowe w takich przypadkach nie są wyjątkiem. Jeśli przewozimy go jako bagaż warto wykorzystać pokrowiec, który można umieścić na tylnym siedzeniu samochodu. Jeśli jednak zdecydujemy się podróżować w garniturze, należy pamiętać aby zdjąć marynarkę. Można ją powiesić na szerokim wieszaku i umieścić na haczyku znajdującym się za zagłówkiem kierowcy lub położyć na tylnej kanapie bądź w bagażniku. Dobrym rozwiązaniem wydają się także torby podróżne wyposażone w specjalny pokrowiec na garnitury. W głównej komorze można przewozić nawet kilka garniturów. Mimo wielu starań na marynarce lub spodniach mogą pojawić się niewielkie zagniecenia. W takich sytuacjach dobrym rozwiązaniem są przenośne parownice do ubrań. Dzięki nim w szybki i łatwy sposób pozbędziesz się zagnieceń, bez potrzeby używania żelazka czy deski do prasowania.

Rodzaj materiału
Przed zakupem garnituru warto zwrócić uwagę z jakiego materiału został uszyty. Garnitury z materiałów syntetycznych najczęściej ulegają uszkodzeniu lub wyświeceniu poprzez nieodpowiednie prasowanie. Najwytrzymalsze są natomiast garnitury z wełny bawełny i kaszmiru. Tego typu garderoba nie jest tania, lecz należy pamiętać, że jest ona kupowana raz na kilka lat, więc jest to opłacalna inwestycja. Niestety, niektóre materiały takie jak np. wełna źle znoszą dużą ilość wody. W związku z powyższym podczas ulewnego deszczu warto zawsze mieć przy sobie parasol. Duża ilość wody wpływa negatywnie na włókna wełny co w konsekwencji wpływa na trwałe odkształcenia marynarki czy spodni.

Dzieląc się pomagasz innym!

531 550 840