531 550 840 | Szczecin ul. Santocka 18/3 czysto@praniefiran.pl

Prasowanie to jeden z najbardziej żmudnych i nudnych obowiązków domowych. Zazwyczaj kojarzone jest z bolącymi plecami, buchającą parą i stertą prania, której nie widać końca. Szczególnie uciążliwe jest prasowanie materiałów wielkoformatowych, które najczęściej wykorzystujemy podczas ważnych uroczystości. Osoby wynajmujące mieszkania na krótki okres oraz hotele muszą zadbać o czystą i idealnie wyprasowaną pościel, która jest ich wizytówką. Na szczęście istnieją sposoby, które nie tylko skutecznie wyprasują naszą pościel, ale i zaoszczędzą nasz czas i nerwy.

Prasowanie pościeli na własną rękę
Domowe prasowanie wielkoformatowych tkanin jest uciążliwe i mało efektywne. Mała przestrzeń i żelazko, które nie zawsze radzi sobie z zagnieceniami potrafi doprowadzić niejedna gospodynie domową do szewskiej pasji. By prasowanie pościeli było przyjemniejsze warto zakupić domową maglownicę. Niestety sprzęt ten zajmuje dużo miejsca na co nie każdy może sobie pozwolić. Istnieją jednak sposoby na uzyskanie efektu zbliżonego do maglowania za pomocą żelazka. Przed rozpoczęciem prasowania pościel warto uprzednio wykrochmalić. Krochmal dodany do prania nadaje pościeli świeżości, delikatności oraz tworzy barierę ochronną przed plamami i wilgocią. Po zakończonym procesie krochmalenia pranie należy wywiesić. Gdy tkanina nie będzie jeszcze sucha, lecz lekko wilgotna można przystąpić do prasowania. Temperatura żelazka powinna być zgodna z zaleceniami na metce. Ciemną pościel warto prasować na lewej stronie by uniknąć połyskujących plam. By uniknąć zagnieceń wyprasowaną pościel warto od razu założyć na kołdrę i poduszki. Najbardziej zbliżony efekt uzyskamy korzystając z żelazka wyposażonego w generator pary. Posiadacze takiego sprzętu nie muszą prasować wilgotnych tkanin ani ich dodatkowo nawilżać. Warto pamiętać, że nie wszystkie pościele nadają się do prasowania. Tego typu zabiegi powinny być wykluczone w przypadku pościeli z bawełnianej satyny, kory, jerseyu czy flaneli.

Maglowanie pościeli
Podmioty zmuszone do częstego prania i prasowania pościeli coraz częściej korzysta z usług pralni chemicznych. Przedsiębiorstwa te nie tylko oferują efektywne pranie, które coraz częściej jest ekologiczne, ale i maglowanie, które nie tylko idealnie wyprasuje pościel, ale i nada jej świeżości oraz skutecznie ją dezynfekują. Maglownice można dzielić na domowe i przemysłowe. Dawniej były one zasilanie ręcznie, nożnie lub gazowo. Współczesne magle opierają cały mechanizm na elektryce. Współczesne maszyny wyposażone są w pracownice, która dodatkowo wspiera prasowanie i zwiększa jego efektywność. Współcześnie najczęściej wykorzystywanymi maglami są magle nieckowe i magle pasowe. Magle nieckowe oparte są na ogrzewającej się stalowej bądź aluminiowej niecce. Ruchoma niecka dociskana jest do prasującego walca. W przypadku tych maszyn o efekcie prasownia decyduje siła nacisku niecki na walec oraz jej temperatura. Magle pasowe są idealnym narzędziem do prasowania pościeli. Ich nazwa pochodzi od pasów przyleganie wsadu do rozgrzanego cylindra. Tego typu urządzenia nie wymagają wcześniejszego suszenia pościeli, wystarczy by urządzenie piorące było wyposażone w odpowiedni współczynnik odwirowania G. Mechanizm działania magla jest bardzo prosty. Tkanina zostaje wpuszczona między nagrzane gazowo lub elektrycznie walce. Dzięki naciskowi materiał jest prostowany i prasowany. Dzięki takiemu rozwiązaniu tkanina pozbawiona jest załamań oraz fałd i nawet najbardziej oporne prześcieradło jest nieskazitelnie gładkie.

Kto korzysta z magla?
Na współczesnym rynku jest bardzo niewiele lokali oferujących maglowanie. Na szczęście problem ten zauważyły pralnie chemiczne, które coraz częściej oferują profesjonalne prasowanie. Szczególnie często tego typu usługi oferowane są przez ekologiczne pralnie wodne. To istne wybawienie dla właścicieli hoteli i mieszkań wynajmowanych krótkoterminowo. W tych dwóch przypadkach czyszczenie i prasowanie pościeli są na tyle częste i wielkogabarytowe, że ich czyszczenie i prasowanie pochłaniało by zbyt wiele czasu. Dlatego większość przedsiębiorców, właścicieli hoteli czy szpitali decyduje się na usługi pralni chemicznych. Jakość i wygląd pościeli w mieszkaniach wynajmowanych na krótki okres ma znaczący wpływ na powodzenie przedsięwzięcia i budowanie nieskazitelnej renomy. Dodatkowym atutem korzystania z usług pralni chemicznych jest zaoszczędzony czas, który w czasie prowadzenia własnej działalności jest bardzo cenny. Dzięki praniu pościeli w pralniach chemicznych nie tylko pozbywamy się wszelkich zanieczyszczeń, ale i coraz powszechniejszych alergenów. Duża temperatura wałków magielniczych pozwala zneutralizować związki chemiczne zawarte w detergentach, które mogą być silnie alergizujące, zwłaszcza dla małych dzieci. Dodatkowo możemy pozbyć się drobnoustrojów, dla których pościel jest głównym miejscem bytowania. Przy wyborze pralni warto kierować się nie tylko ceną, ofertą i personelem. Warto także zwrócić uwagę czy dany punkt wykorzystuje współczesne eko rozwiązania, które nie tylko są bezpieczne dla najemców krótkoterminowych, ale i dla środowiska. Należy pamiętać, że dbanie o środowisko jest bardzo istotną sprawą współczesnego świata.

Dzieląc się pomagasz innym!

531 550 840