531 550 840 | Szczecin ul. Santocka 18/3 czysto@praniefiran.pl

Pralnie chemiczne na przestrzeni lat zyskały na popularności. Być może jest to wynik niższych cen i większej dostępności tego typu usług lub zwiększającej się świadomości, dotyczącej skuteczności tej metody czyszczenia ubrań. Często jedynie pralnia chemiczna może pozbyć się plam z materiałów, które nie mogą być czyszczone za pomocą wody. Warto pamiętać, że zarówno do prania na mokro jaki i na sucho wykorzystywane są wszelkiego rodzaju detergenty. Czy w związku z tym istnieje możliwość powstawania pralni Eco?

Pranie chemiczne

Pranie chemiczne, inaczej zwane praniem na sucho wymaga używania szkodliwych dla środowiska środków chemicznych. Jest to złożony proces technologiczny wymagający stosowania rozpuszczalników, które zastępują wodę. Rozpuszczalniki te mają negatywny wpływ na środowisko i mogą oddziaływać również na zdrowie klientów pralni. Najpopularniejszą substancją wykorzystywaną w charakterze rozpuszczalnika jest czterochloroetylen. Jest to środek chemiczny, który został doceniony na całym świecie ze względu na swą skuteczność i szybkość działania. Jednak jego dużym minusem jest duża toksyczność i działanie rakotwórcze. W czasie całego procesu czyszczenia czterochloroetylen nie uwalnia się na zewnątrz, jednak cząsteczki rakotwórcze mogą pozostać na czyszczonych ubraniach. Jeśli drobiny tego rozpuszczalnika pozostaną na czyszczonych tkaninach mogą one przyczyniać się do zwiększenia ryzyka zachorowalności na raka oraz wystąpienia wszelkiego rodzaju reakcji alergicznych. W związku z tym pralnie chemiczne nie jest zalecane w czyszczeniu ubranek dla dzieci i niemowląt. Na szczęście rozwój technologiczny, oraz zwiększająca się świadomość konsumentów popycha właścicieli pralni do tworzenia rozwiązań, które mają za zadanie zniwelować potencjalne zagrożenia środowiska płynące z ich działalności.

Hadrocaron

Nieco łagodniejszym sposobem na pozbycie się uciążliwych plam są węglowodory alifatyczne. Tego typu pranie może odbywać się w niskiej temperaturze co pozytywnie wpływa na tkaniny. Pralnie stosujące Hydrocaron stosują go szczególnie do czyszczenia delikatnych tkanin takich jak jedwab, futra czy skóry. Dzięki węglowodorom alifatycznym tkaniny są miękkie, ładnie pachną, nie elektryzują się oraz są łatwe w prasowaniu.

System 4K

Przyjaznym dla środowiska i nieszkodzącym zdrowiu człowieka jest pranie systemem K4. Komponentami bazowymi są substancje pozbawione niebezpiecznego dla środowiska halogenu. Podczas cyklu technologicznego wykluczone zostają czynniki wpływające na środowisko i człowieka. Dodatkowym atutem tego rodzaju technik prania jest wydajność oraz skuteczność w czyszczeniu tkanin.

GreenEarth

System GreenEarth to proces czyszczenia ubrań, który nie jest toksyczny dla środowiska naturalnego. Stosowanie tego systemu oznacza zastąpienie czterochloroetylenu (PER) płynnym sylikonem. Ten bardzo delikatny rozpuszczalnik wytwarzany z piasku lub krzemionki, jest nie tylko bezpieczny dla środowiska, ale i skuteczny w swym działaniu. Usługi oferowane przez pralnie wykorzystujące GreenEarth nie kosztują więcej, niż zwykłe pranie chemiczne. Ubrania czyszczone tą technologią są czyste, świeże i pozbawione chemicznego zapachu rozpuszczalnika. Płynny silikon charakteryzuje się chemiczną obojętnością dzięki czemu nie wchodzi w reakcje z włóknami tkaniny. Przenika on przez tkaninę i unosi wszelkiego rodzaju zabrudzenia, a następnie je wypłukuje. Technika ta nie wyciera włókien tkaniny, nie powoduje uszkodzeń wykończenia garderoby oraz sprawia, że kolor nie będzie blaknął. GreenEarth to rozwiązanie nie tylko skuteczne, ale i najbezpieczniejsze dla naszego środowiska.

System Lagoon

To może zabrzmieć trywialnie, ale większość plam można usunąć za pomocą wody. W 2004 roku firma Electrolux stworzyła system Lagoon wykorzystujący wodę i nieszkodliwe środki piorące jako rozpuszczalnik plam i zanieczyszczeń na ubraniach. Technologia ta niesie za sobą szereg korzyści. Pranie Lagoon jest delikatne jak pranie ręczne i skuteczne jak pranie chemiczne. Dodatkowo system ten jest bezpieczny dla tkanin, przyjazny dla środowiska i ludzi, oraz uniwersalny w swym zastosowaniu (może czyścić nawet najbardziej delikatne tkaniny). Lagoon to system, w którym wykorzystane zostały najnowocześniejsze rozwiązania technologiczne. Specjalnie opracowane detergenty piorące są w pełni biodegradowalne i bezpieczne dla środowiska i człowieka (szczególnie osób podatnych na reakcje alergiczne). Dzięki zastosowaniu wody włókna materiałów otwierają się, uwalniając w ten sposób wszelkie zanieczyszczenia znajdujące się na materiale. W ramach systemu Lagoon stworzone zostały specjalne urządzenia piorące mające duży wpływ na wzrost skuteczności stosowania tego rodzaju technik czyszczenia odzieży. Maszyny piorące wyposażone zostały w nowatorską konstrukcję bębna, a cały proces prania został w pełni zautomatyzowany. Zarówno temperatura prania i suszenia oraz siła nawiewu może zostać dostosowana to rodzaju czyszczonego materiału. Dodatkowym atutem jest skrócenie cyklu prania, każdy z nich nie przekracza jednej godziny. Ubrania czyszczone za pomocą programu Lagoon są czyste, pachnące i nie tracą intensywności swych kolorów. Wszystkie te elementy sprawiają, że system Lagoon jest nie tylko skuteczną, ale i w pełni ekologiczną alternatywą prania chemicznego.

Zwiększająca się świadomość społeczeństwa na temat ekologii i szkodliwości substancji chemicznych wpływa na tworzenie nowych rozwiązań technologicznych związanych z biznesem pralniczym. Czyszczenie ubrań w pralni może być w pełni ekologiczne. Wszystko zależy od właścicieli pralni chemicznych i nas konsumentów. Warto zadbać o środowisko już teraz, by przyszłe pokolenia mogły cieszyć się pozbawionym wszelkich zanieczyszczeń środowiskiem.

Dzieląc się pomagasz innym!

531 550 840