531 550 840 | Szczecin ul. Santocka 18/3 czysto@praniefiran.pl

Dywan to element wyposażenia mieszkań, który odpowiednio dobrany ociepla pomieszczenie i nadaje mu domowy przytulny charakter. Niestety czyszczenie dywanu może nastręczyć wielu trudności. Uciążliwe plamy na dywanie wnikają zazwyczaj w włókna, co uniemożliwia jego wyczyszczenie domowymi sposobami. W takich sytuacjach warto zdać się na fachowców, którzy za pomocą odpowiedniego sprzętu i środków czyszczących poprawią wygląd naszego dywanu. Pranie dywanu na własną rękę często jest mało efektywne i czasochłonne. Pralnie chemiczne z biegiem lat zyskały na popularności. Korzystanie z usług pralni jest wygodne i mniej czasochłonne niż samodzielne czyszczenie uporczywych plam.

Pranie dywanu w domu
Istnieje wiele domowych metod czyszczenia dywanów. Można postawić na naturalne metody oparte na sodzie oczyszczonej czy amoniaku lub na środki chemiczne. Przed rozpoczęciem czyszczenia dywan należy dokładnie odkurzyć. Wykonując pranie na mokro dywanu za pomocą wody, pianki do golenia lub roztworu proszku do pieczenia i octu należy szorować zabrudzone miejsce czystą gąbką. Innym rozwiązaniem jest pranie na sucho dywanu za pomocą sproszkowanego talku lub kredy. Proszek ten należy rozsypać na dywanie i pozostawić na minimum 24 h. Następnie powierzchnię dywanu trzeba dokładnie odkurzyć. Jeśli nasz dywan nieprzyjemnie pachnie warto zastanowić się nad naturalnymi metodami jego odświeżenia. Idealnym wyjściem w takiej sytuacji jest zastosowanie sody oczyszczonej. Czynność ta polega na rozsypaniu dużej ilości sody na całej powierzchni dywanu oraz pozostawienie jej na około 5 godzin. Po tym czasie dywan należy dokładnie odkurzyć. Przykre zapachy znikną a sam dywan będzie zdezynfekowany. Jeśli jednak wolimy zainwestować w specjalistyczne środki chemiczne musimy pamiętać, że ich wybór powinien być dostosowany do rodzaju czyszczonego dywanu oraz stopnia jego zabrudzenia. Warto pamiętać, że do czyszczenia syntetycznych dywanów zaleca się stosować środki w postaci suchej piany. Przed rozpoczęciem czyszczenia warto przetestować środek czyszczący na niewielkiej powierzchni dywanu, gdyż niektóre detergenty mogą odbarwiać kolor.

Dojazd profesjonalisty do domu
Jeśli sami nie jesteśmy w stanie pozbyć się uciążliwych plam na dywanie warto zadzwonić po profesjonalną pomoc. Firmy świadczące usługi kompleksowego czyszczenia materiałów tekstylnych oferują wykonywanie usług w domu klienta. Klient składa zamówienie na czyszczenie i podaje adres zlecenia. Pracownik firmy dojeżdża pod wskazany adres i rozpoczyna procedurą czyszczenia. Pierwszym etapem jest wycena zlecenia. Zazwyczaj jest ona uzależniona od wielkości dywanu i stopnia zabrudzenia. Następnie pracownik przystąpi do określenia rodzaju dywanu i testu wytrzymałości kolorów. Najbardziej uciążliwe plamy zostają odplamione. Po tych czynnościach specjalista rozpoczyna rozpylanie środka rozpuszczającego brud na całej powierzchni dywanu. Aby środek rozpuszczający brud wniknął jak najgłębiej pracownik doczyszcza dywan mechanicznie zazwyczaj za pomocą szorowarki. Końcowym zabiegiem jest pranie ekstrakcyjne. Dywan jest płukany wodą pod ciśnieniem i jednocześnie dochodzi do odsysania nadmiaru wody.

Pranie dywanu w pralni chemicznej
Jeśli domowe metody zawiodły a nie jesteśmy zwolennikami wpuszczania obcych osób do naszego domu, warto zastanowić się nad oddaniem dywanu do pralni chemicznej. Nie istnieją wytyczne jakie warunki powinien spełnić dywan by móc oddać go do pralni chemicznej. Bez względu na to w jaki sposób został wykonany oraz z jakiego materiału jest jego włosie pralnia jest w stanie wyczyści każdy dywan. Przy wyborze odpowiedniego punktu warto zapoznać się z ofertą danej pralni, nie każda oferuje pranie dywanów, które wymaga odpowiedniego sprzętu, środków piorących oraz wykwalifikowanych pracowników. Oddając dywan do pralni chemicznej warto wiedzieć, jak wygląda procedura samego czyszczenia. Pierwszy etapem jest określenie rodzaju dywanu oraz jego stopnia zabrudzenia. Następnie dywan zostaje dokładnie wytrzepany za pomocą mechanicznej trzepaczki, w której można dostosować odpowiednią prędkość i siłę wibracji. Po dokładnym trzepaniu rozpoczyna się miejscowe odplamianie najbardziej problematycznych zabrudzeń. W tym celu wykwalifikowani pracownicy skrupulatnie dopasowują odpowiednie środki czyszczące do rodzaju zabrudzeń. Następnie dywan poddawany jest praniu właściwemu. Cała powierzchnia czyszczona zostaje pokryta środkiem rozpuszczającym brud. Zabrudzenia są odwirowywane a dywan dokładnie płukany. Wyprany dywan trafia do pomieszczenia z wymuszonym obiegiem powietrza, gdzie zostaje dokładnie wysuszony. By przyspieszyć ten proces stosuje się również osuszacze absorpcyjne za pomocą odpowiedniego sprzętu. Temperatura musi być dopasowana do rodzaju pranego dywanu. Tak czysty i pachnący dywan możemy odebrać i cieszyć się jego nieskazitelną czystością. Dodatkowo nie musimy wpuszczać nikogo obcego do naszego domu a dywan możemy dostarczyć w dogodnym dla nas czasie. Korzystanie z usług pralni chemicznej oszczędza nasz czas pieniądze oraz nerwy. Efekty są nieporównywalne do czyszczenia domowego.

Dzieląc się pomagasz innym!

531 550 840