Czytaj metki
Bardzo istotną kwestią jest sprawdzenie informacji znajdującej się na etykiecie ubrania. Niestety większość z nas usuwa je zaraz przed pierwszym założeniem ubrania. Będzie ona zawierała sugestie producenta dotyczące czyszczenia materiału a co za tym idzie czy dana odzież nadaje się do prania na sucho. Jeśli na metce widnieje symbol ręki lub kółka, nie wrzucamy odzieży do pralki. W przeciwnym wypadku w prosty sposób można zniszczyć ulubioną kurtkę lub drogą pościel. Następną interesującą nas informacją jest rodzaj detergentu jaki powinniśmy użyć do czyszczenia danego materiału. Mówi o tym symbol trójkąta na metce. Jeśli jest on przekreślony, to nie należy używać środków do odplamiania i wybielania. Jeśli oznaczeniu prania chemicznego nie towarzyszy twierdzenie „tylko”, to możemy potraktować tą informacje jedynie jako sugestię i spróbować wyczyścić dane ubranie w domu. Producenci ubrań zazwyczaj sugerują pranie chemiczne, ponieważ chcą w ten sposób uniknąć skarg wynikających z nieprawidłowego czyszczenia i co za tym idzie zniszczenia materiału. Profesjonalni pracownicy pralni sprawdzają etykiety w czasie sortowania ubrań, jednak możemy w ten sposób uniknąć oddania do pralni rzeczy, którą możemy wyczyścić sami, oszczędzając tym samym nasz czas i pieniądze.
Opróżnij kieszenie
Czegóż to nie zostawiamy się w kieszeniach. Ostre przedmioty i monety pozostawione w ubraniach oddanych do czyszczenia chemicznego mogą zniszczyć nasze ubrania, ubrania innych klientów a w najgorszym wypadku uszkodzić maszyny piorące. Jeśli uszkodzenia będą wynikiem naszego niedopatrzenia możemy liczyć się z nieprzyjemnymi konsekwencjami. Warto przeglądać kieszenie szczególnie przed czyszczeniem garnituru, kurtek czy spodni. Być może odnajdziemy tam cenny kolczyk, banknot czy ważny dla nas dokument, których utraty chcielibyśmy uniknąć. Pracownicy pralni zazwyczaj sprawdzają zawartość kieszenie przed rozpoczęciem procesu czyszczenia ubrań. Warto jednak zadbać o to wcześniej by uniknąć niepotrzebnych emocji i strat. Należy także pamiętać, że niektóre pralnie chemiczne zastrzegają sobie prawo do doliczenia dodatkowych opłat za długotrwałe czyszczenie wypranych rzeczy, które zostały ubrudzone pozostawionymi w kieszeni przedmiotami.
Sprawdzenie istniejących uszkodzeń
By uniknąć nieporozumień związanych z uszkodzeniami powstałymi w trakcie prania chemicznego warto sprawdzić stan naszych ubrań przed oddaniem ich do czyszczenia. Czynność ta zajmie nam kilka minut a pozwoli wyłapać brak guzika, uszkodzony zamek czy małą dziurkę, na którą do tej pory nie zwracaliśmy uwagi. Dzięki temu każde nowe uszkodzenie będzie łatwiej nam wyłapać. Za uszkodzenia odzieży pozostawionej do czyszczenia odpowiada pralnia, jednak, jeśli oddajemy do czyszczenia ubrania z małymi defektami to powinniśmy być tego świadomi.
Plamy
Przed oddaniem ubrań do pralni warto przejrzeć odzież pod kątem plam. Należy zwrócić uwagę zarówno na duże problematyczne plamy jak i małe plamki, które również mogą być trudne do usunięcia.Pracownicy pralni powinni wiedzieć o wszelkich zabrudzeniach, które chcemy usunąć. Słodkie plamy z syropów lub napoi mogą ciemnieć pod wpływem temperatury prania powodując powstanie jeszcze większej i bardziej uporczywej plamy. Informując pracowników pralni o wszelkich zabrudzeniach ułatwimy im zadanie jakim jest wywabienie zanieczyszczeń. Warto pamiętać, że im szybciej poddamy brudne ubranie praniu chemicznemu tym większe prawdopodobieństwo poskromienia wszelkich plam i zanieczyszczeń. Stare plamy z lakieru do włosów i potu są prawie niemożliwe do usunięcia. Nie należy czekać, aż substancja tworząca plamę wejdzie w długotrwałą reakcję z włóknami materiału. Należy działać szybko. Specjalista chętnie dowie się w jaki sposób plama na materiale powstała oraz jaki rodzaj substancji pobrudził materiał. Te informacje pomogą uniknąć niepotrzebnych eksperymentów, które mogłyby uszkodzić tkaninę. Warto także pamiętać, że plam nie można zaprasowywać. Prasowanie i kontakt zanieczyszczonej odzieży z gorącym żelazkiem powoduje utrwalenie wszelkich plam.
Jeśli na naszej ulubionej sukience lub koszuli pojawiła się uporczywa plama i nie do końca wiemy jak sobie z nią poradzić, badź pranie dywanów , pranie kołdry sprawia nam trudność to warto skorzystać z usług pralni chemicznej (oczywiście jeśli rodzaj materiału na to pozwala). Zazwyczaj pralnie mogą podjąć działania punktowe, które mają za zadanie wywabić tę konkretną plamę. Bez względu na rodzaj zanieczyszczenia pranie na sucho jest najbardziej skutecznym rozwiązaniem. Warto pamiętać, że im świeższa plama tym łatwiej będzie ją usunąć. Czytając etykiety, opróżniając kieszenie, sprawdzając istniejące uszkodzenia i plamy unikamy niepotrzebnych stresów i zwiększamy skuteczność czyszczenia chemicznego. Po zastosowaniu powyższych wskazań możemy bez obaw oddać ubrania do pralni. Jeśli nie jesteśmy zwolennikami tradycyjnych pralni, ze względu na szkodliwość czterochloroetylenu, warto poszukać pralnie ekologiczne. Pralnie chemiczne ECO są coraz powszechniejszym zjawiskiem. Nie tylko czyszczą plamy, ale i nie oddziaływają negatywnie na środowisko.