Alergie stają się chorobą dwudziestego pierwszego wieku. Wśród wielu typów uczuleń takich jak pokarmowe czy wziewne znajdują się także alergie na środki chemiczne. Alergeny mogą znajdować się w kosmetykach oraz środkach czystości. Uczulenia na środki chemiczne można podzielić na alergie na konserwanty, na proszek do prania oraz na składniki przedmiotów użytkowych. W dobie prężnie rozwijającego się biznesu pralniczego nasuwa się pytanie czy alergik może korzystać z pralni chemicznej, a jeśli tak to jaką metodę prania powinien wybrać.
Alergia na detergenty
Alergia na detergenty zaliczana jest to uczuleń skórnych. Zachodzi wtedy, gdy cząsteczka chemiczna wchodzi w reakcję z białkiem skóry, wyniku tego dochodzi do wytwarzania substancji uczulających. Nasz układ odpornościowy zapamiętuje te substancje. W konsekwencji objawy alergii będą pojawiać się za każdym razem, gdy użyjemy tego konkretnego alergenu, np. proszku do prania. Objawami alergii skórnej jest nieprzyjemne swędzenie, przesuszanie skóry, zaczerwienienie skóry lub wystąpienie wysypki. Najczęstszą przyczyną występowania alergii są konserwanty i substancje zapachowe. Im proszek jest bardziej kolorowy i pachnący tym ryzyko wystąpienia alergii jest większe.
Jak prać ubrania alergika?
Aby uniknąć nieprzyjemnych reakcji alergicznych warto trzymać się kilku istotnych zasad. Po pierwsze ubrania alergika powinny być prane w temperaturze minimum 60 stopni. Temperatura ta pozwala pozbyć się wszelkich zarazków i roztoczy gnieżdżących się w włóknach tkanin. Do prania warto stosować detergenty przeznaczone dla alergików. Są to środki chemiczne pozbawione konserwantów i substancji zapachowych. Ich ilość powinna odpowiadać zaleceniom producenta. Zbyt duża ilość środków piorących nie zwiększa jakości prania, a drobinki detergentów mogą osiadać się na odzieży. By detergent został dobrze wypłukany z włókien ubrania warto skupić się również na dobrym płukaniu. Niektóre pralki wyposażone są w specjalne programy dla alergików, lecz jeśli takowego sprzętu nie posiadamy warto po każdym praniu wykonać dodatkowe płukanie.
Pranie w orzechach
Idealnym rozwiązaniem dla alergików jest wykorzystywanie w czasie prania naturalnych detergentów. Coraz większym zainteresowaniem cieszą się orzechy piorące. Roślina ta pochodzi z Nepalu i Indii, gdzie jest powszechnie stosowana do czyszczenia, dezynfekcji i zmiękczania. Łupiny tych orzechów zawierają rzadką substancję zwaną saponiną, która w kontakcie z wodą uwalnia naturalny detergent tworząc roztwór mydlany. Orzechy piorące mają wiele zastosowań. Mogą być używane w zmywarce, pralce, mają właściwości insektobójcze przez co mogą być stosowane w pielęgnacji zwierząt domowych. Ten naturalny detergent jest również wykorzystywany w kosmetologii. Ma działanie antystresowe, zmniejsza ból stawów oraz właściwości antyłupieżowe. By użyć orzechów piorących w pralce należy około 5 połówek pokruszonych łupin włożyć do bawełnianego woreczka lub związać i wrzucić bezpośrednio do bębna pralki i prać ubrania w temperaturze od 30 do 90 stopni. W czasie prania jasnych ubrań warto do prania dodać również sodę oczyszczoną która ma właściwości czyszczące. W trakcie płukania woda jest zimna przez co uwalnia się bardzo mała ilość saponiny, dzięki czemu ubrania są zmiękczane. Łupiny orzechów piorących są również wykorzystywane w praniu ręcznym. Przed jego rozpoczęciem orzechy powinny przez 15 minut być zanurzone w gorącej wodzie. Następnie woda powinna być ostudzona do odpowiedniej temperatury. Łupiny przekładamy do bawełnianego woreczka i wrzucamy do miski z ostudzoną wodą. W takim roztworze wykonujemy pranie ręczne. Dużą zaletą orzechów piorących jest ich ekonomiczność. Jeden kilogram kosztuje około 40 zł i starcza na około 170 prań. Orzechów piorących można używać wielokrotnie. Nie niszczą one delikatnych ubrań. Saponina jest bezpieczna dla środowiska a woda z prania orzechami piorącymi może zostać wykorzystana np. do podlania roślin.
Alergie a pralnie chemiczne
Pralnie chemiczne nie jest polecane osobom podatnym na alergie skórne ze względu na obecność czterochloroetylenu, który jest silnym alergenem. Na szczęście współczesny rynek pralniczy zaczyna stosować i doceniać wszelkie rozwiązania ekologiczne. By wybrać odpowiednią pralnię warto zwrócić uwagę czy pralnia jest ekologiczna. Niestety powszechność alergii skórnych wciąż wzrasta. Wychodząc na przeciw oczekiwaniom klientów większość pralni oferuje usługi dla alergików i stosuje ekologiczne substancje czyszczące. By zminimalizować ryzyko wystąpienia alergii nie stosują płynów do płukania, wybielaczy ani substancji zmiękczających. Dodatkowym atutem czyszczenia ubrań w pralni chemicznej jest proces prasowania. Wysoka temperatura żelazka potrafi w doskonały sposób wysterylizować czyszczone rzeczy pozbywając się drobnoustrojów które również mogą być silnie alergizujące. Czyszczenie na sucho nie jest polecane osobom z alergiami skórnymi. By uniknąć nieprzyjemnych zmian na skórze warto decydować się na pralnie ekologiczne bądź oferujące specjalne usługi dla alergików. Dzięki temu zadbamy nie tylko o swoje zdrowie, ale i o stan naszego środowiska.