Coraz więcej Polaków korzysta z pralni chemicznej. Na taki stan rzeczy może mieć wpływ większa dostępność tego typu usług oraz ceny, które są coraz niższe. Podejmując decyzję o skorzystaniu z pralni chemicznej większość z nas będzie musiała zastanowić się czy chce skorzystać z prania wodnego czy chemicznego. Wiedza na temat tych dwóch technik prania jest bardzo istotna, ponieważ chcemy skutecznie wyczyścić nasze ubrania nie uszkadzając ich. Aby tak się stało należy wybrać odpowiednią metodę czyszczenia, która będzie skuteczna oraz bezpieczna dla naszych ubrań.
Pranie chemiczne
Pranie chemiczne inaczej zwane praniem na sucho przez cały proces czyszczenia nie wykorzystuje wody. Metoda ta idealnie nadaje się do materiałów delikatnych i wrażliwych takich jak atłas czy wyroby skórzane. Po dostarczeniu do wybranego punktu ubrania są sortowane pod kątem materiału oraz stopnia zabrudzeń. Następnie trafiają do agregatów wypełnionych czterochloroetylen (PER), chemicznym rozpuszczalnikiem. Podczas procesu czyszczenia rozpuszczalnik wnika w tkaninę i rozpuszcza zabrudzenia. Cykl trwa od 8 do 15 min w zależności od materiału i stopnia zabrudzeń. Podczas prania środek czyszczący przechodzi kilkakrotnie przez filtr by PER mógł być ponownie wykorzystane. Na koniec odzież jest suszona Ciepłe powietrze zostaje wdmuchane w tkaninę a następnie wdmuchiwane jest chłodniejsze powietrze, którego celem jest skroplenie chemicznych oparów, które trafiają do przefiltrowanego rozpuszczalnika. Następnie ubranie jest wyciągane i prasowane. Główna zaletą prania chemicznego jest skuteczność. Metoda ta usuwa nawet najbardziej uciążliwe zabrudzenia. Tego typu czyszczenie jest szybkie i wygodne. Pranie chemiczne jest krótkie a cykl takiego czyszczenia trwa zazwyczaj od kilkudziesięciu minut. Dodatkowym atutem jest fakt, że po zakończonym czyszczeniu ubrania są prasowane. Niestety pranie chemiczne negatywnie wpływa na środowisko. PER jest substancją chemiczną, toksyczną i rakotwórczą. Cząsteczki tego rozpuszczalnika wnikają w włókna ubrań i zwiększają prawdopodobieństwo zachorowania na raka oraz wywołują liczne alergie.
Pranie wodne
Pranie wodne to standardowa metoda czyszczenia stosowana również w naszych domach. Głównym rozpuszczalnikiem jest woda z dodatkiem detergentów. Do czyszczenia ubrań tą metodą nie potrzebujemy specjalistycznego sprzętu. Sam proces czyszczenia podobny jest do naszego domowego prania, jednak jest bardziej skuteczny. Sprzed używany w profesjonalnych pralniach wodnych ma większe gabaryty i więcej funkcji niż pranie domowe. Po przyjęciu odzieży pracownik pralni sprawdza ubrania pod kątem materiału i stopnia zabrudzenia. Następnie zostaje ona poddawana wstępnemu odplamianiu za pomocą odpowiednich detergentów. Kolejnym krokiem jest pranie właściwe, czyli włożenie ubrań do maszyny piorącej oraz ustawienie odpowiedniego programu, który umożliwi pralce pobranie odpowiedniej ilości wody i detergentu. Pod koniec cyklu dochodzi do wirowania. Następnie ubrania są wyciągane suszone oraz prasowane. Niestety ta metoda czyszczenia jest mniej delikatna dla naszych tkanin. Dużym plusem prania wodnego jest jego ekologiczność. Stosowane w tej metodzie detergenty nie wpływają negatywnie na środowisko oraz wykorzystują nawet 50 % mniej energii niż pralnie chemiczne. Dodatkowo zastosowanie odpowiedniego płynu do płukania może nadać naszym ubraniom przepiękny zapach utrzymujący się nawet kilka dni. Mówiąc o praniu wodnym warto wspomnieć o technologii Aqua-Touch. To rodzaj prania wodnego opracowany dla delikatnych tkanin takich jak odzież skórzana, garnitury, płaszcze zasłony, koce itp. Technika ta charakteryzuje się różnym opcjami dozowania detergentów, dostosowaniem odpowiedniego czasu prania, wirowania i płukania przy zastosowaniu odpowiedniej temperatury na poszczególnych etapach prania. Aqua-Touch to ekologiczne rozwiązanie gwarantujące skuteczne czyszczenie, miły zapach oraz miękkość tkanin.
Pranie wodne czy chemiczne?
Aby podjąć decyzje z jakiego rodzaju usług chcemy skorzystać warto zastanowić się co chcemy oddać do czyszczenia. Nasza decyzja powinna być uzależniona od rodzaju materiału jaki ma być poddany praniu. Niektóre tkaniny nie powinny być prane z wykorzystaniem wody ze względu na duże ryzyko ich uszkodzenia. Pranie wodne nie jest wskazane, jeśli chodzi o pranie kołdry puchowej, kurtek skórzanych czy wełnianych swetrów. Wytrzymalsze tkaniny można z czystym sumieniem oddać do pralni wodnej. Pracownicy pralni powinni w profesjonalny sposób dobrać odpowiednią metodę czyszczenia. Warto im zaufać, gdyż to oni na co dzień borykają się z różnego rodzaju plamami.
Zarówno w praniu chemicznym jak i wodnym proces czyszczenia jest podobny, jednak różnią się one stosowanym rozpuszczalnikiem, odmiennym rodzajem sprzętu oraz innymi środkami czyszczącymi. Mimo stałych dążeń do wprowadzania nowoczesnych rozwiązań nadal pranie wodne jest nie tylko najbardziej ekologiczną metodą, ale i najbezpieczniejszą dla klientów.